Maszyny i urządzenia Usługi

Jak technika druku sublimacyjnego rewolucjonizuje projektowanie tkanin

Klienci korporacyjni mają obecnie szeroki wachlarz nowatorskich technik druku do wyboru. Innowacyjne technologie pozwalają na dekorowanie różnorodnych materiałów, w tym również tkanin sztucznych, takich jak poliester. Druk sublimacyjny na tkaninach oferuje imponujące nasycenie barw i ogólnie wysoką jakość grafik. Jest on stosowany głównie w celach marketingowych.

Na czym to polega?

Mimo imponujących rezultatów tej metody, jest to stosunkowo prosta technika druku w porównaniu z innymi. Klient wybiera obraz, który następnie przesyłany jest do specjalistycznej drukarki, aby nanieść go na odpowiedni rodzaj papieru. Po wyschnięciu wzoru, umieszcza się go bezpośrednio na dekorowanym produkcie lub ewentualnie najpierw na materiale, a następnie poddaje działaniu prasy cieplnej, która w pewien sposób “zapieka” go, trwale łącząc z wybraną powierzchnią.

Druk sublimacyjny na tkaninach występuje w jednej z trzech podstawowych form. Najbardziej powszechna jest metoda druku pośredniego, która zapewnia doskonałe nasycenie barw. Dzięki temu, przenoszone na materiały obrazy są żywe i wydają się bardziej realistyczne.

Druk może być bezpośredni mokry lub bezpośredni suchy. To pierwsze drukowanie sublimacyjne wymaga zastosowania drukarki atramentowej. a z kolei w przypadku druku suchego wykorzystuje się działanie drukarki laserowej. Każda z opisanych metod ma prawo dobrze zadziałać. Każdą z nich można bowiem zastosować w nieco innym celu i z innych powodów.

Z czego powstaje sublimacja na koszulkach?

Firmy, które chciałyby samodzielnie korzystać z tej formy druku, musiałyby zainwestować w kilka potrzebnych do tego sprzętów. Inwestycja byłaby niemała. Druk sublimacyjny wymaga posiadania m.in. drukarki atramentowej, prasy termicznej oraz papieru sublimacyjnego. Warto też wiedzieć, że sublimacja na koszulkach jest możliwa tylko na wybranych tkaninach. Odzież, którą chce się zadrukować w ten sposób, powinna być wykonana z materiałów pokrytych właściwą warstwą syntetyczną.

Powiązane wpisy

Żywica do zalewania elektroniki i jej cechy

Redakcja

Jak działa elektryczny bezpiecznik automatyczny?

Redakcja

Podstawowe elementy elektroniczne – gdzie są wykorzystywane?

Redakcja