Dbałość o środowisko oraz o efektowne wykorzystanie wszystkich urządzeń stało się ważne i popularne. W związku z tym wiele z nich zostało ulepszonych i poprawionych. Tak było w przypadku akumulatorków niklowo kadmowych, które zostały zastąpione akumulatorkami niklowo wodorkowymi.
Akumulatorki niklowo wodorkowe — krótki opis
Bezpieczeństwo i ochronę środowiska miała zapewnić wymiana anody kadmowej na taką z wykorzystaniem stopu metali (nikiel, kobalt, magnez, mangan, aluminium). W połączeniu z wodorem wytwarzanym w trakcie ładowania tworzą one bezpieczny związek chemiczny rozpadający się podczas rozładowywania się ogniwa.Wszystko to dzieje się w szczelnie zamkniętej obudowie, pod wysokim ciśnieniem. Reakcje chemiczne zachodzące w cyklach ładowania i rozładowywania się nie stanowią zagrożenia.
Zalety ogniw NiMH
Akumulatorki niklowo wodorkowe posiadają o 30% większą pojemność w porównaniu do wcześniej wykorzystywanych ogniw kadmowych. Poza tym gęstość energii jest o 3 razy większa, a rozmiar akumulatora pozostaje bez zmian. „Efekt pamięci” został zredukowany, ale niestety nadal występuje.Dodatkowo akumulatorki NiMH posiadają takie same właściwości jak NiCd. Można je wielokrotnie ładować i rozładowywać. Ich żywotność jest długa mimo możliwość pracy w skrajnych warunkach temperaturowych.
„Efekt pamięci” – co to jest?
Jest to problem wynikający z niewłaściwego użytkowania baterii. Powstaje, gdy akumulator nie zostanie do końca rozładowany i w takim stanie podłączony zostanie do ładowania. Oznacza to, że czas pracy urządzenia pomiędzy ładowaniami będzie krótszy niż początkowo.
Aby tego uniknąć zawsze należy całkowicie rozładować akumulator, a następnie naładować go do pełna.