Elektroniczny papier zrobił w ostatnich latach zawrotną karierę. Od technologicznej ciekawostki awansował w jedną z najchętniej stosowanych technologii, której wróży się jeszcze większą popularność w przyszłości. Jakie są zasady działania elektronicznego papieru, profesjonalnie określanego wyświetlaczem e-ink? Czym wyróżnia się od innych ekranów?
Jak powstał papier elektroniczny?
Mogłoby się wydawać, że matowy czarno-biały wyświetlacz to przeżytek w dobie błyszczących, jasnych, kolorowych ekranów znanych z ekranów komputerowych, laptopów, tabletów czy smartfonów. Tymczasem tego typu wyświetlacz, zwany także elektronicznym papierem, zrewolucjonizował rynek w ostatnich latach.Dopiero kiedy zaoferowano użytkownikom elektroniczny papier na popularności zyskały czytniki e-booków. Jak działa wyświetlacz z technologią e-ink? Na ekran składają się polimerowe powłoki, z umieszczonymi między nimi kapsułkami z pigmentem. Te przemieszczają się pod wpływem impulsów prądu, co pozwala emitować na ekranie dowolny obraz. Nie potrzeba sztucznego oświetlenia, co czyni technologię bardzo wydajną i energooszczędną.
Wyświetlacz e-ink: wygodny i energooszczędny
Wyświetlacze e-ink bardzo szybko zyskały popularność. Dziś są powszechnie stosowane przede wszystkim w czytnikach e-booków. Ekran e-ink jest matowy, nie emituje światła, teksty i grafiki wyświetlane są na nim w odcieniach szarości.Jedną z głównych zalet wyświetlacza e-ink jest funkcjonalność. Ekran nie męczy oczu, bo w odbiorze bardzo przypomina papier. Obraz jest dobrze widoczny także w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, np. w pełnym słońcu. Ze względu na brak konieczności sztucznego doświetlania, ekrany e-ink są bardzo energooszczędne, czytniki z ich użyciem działają bez ładowania nawet kilka tygodni.
W jakich urządzeniach stosowany jest elektroniczny papier?
Pierwsze skojarzenie z elektronicznym papierem to czytniki e-booków. To z myślą o nich powstała ta technologia i tam są też najczęściej stosowane. Nie męczą wzroku, długo wytrzymują bez ładowania – idealnie sprawdzają się do czytania książek.Wyświetlacz e-ink bywa jednak stosowany także w innych urządzeniach. Na rynku dostępne są choćby smartfony z podwójnym ekranem: klasycznym i e-ink pozwalającym na długie działanie bez ładowania. W przyszłości przewiduje się znacznie szersze zastosowanie e-papieru, także w sprzętach domowych.
wyswietlacz e-ink – brak polskich znaków
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem