Oświetlenie awaryjne jak powszechnie wiadomo jest wykorzystywane w sytuacji, gdy z różnych przyczyn dojdzie do zaniku prądu zasilającego oświetlenie podstawowe. Aby lampy awaryjne mogły spełniać swoje podstawowe zadania muszą być oczywiście zasilane niezależnym źródłem energii. Większość producentów korzysta z dobrodziejstwa wbudowanych baterii.
Jakie normy musi spełniać oświetlenie awaryjne?
Oprawa awaryjna odgrywa bardzo ważną rolę i w niektórych sytuacjach może uratować ludzkie życie. Między innymi dlatego też warto postawić na niezawodne rozwiązania, które mogą pochwalić się stosownymi atestami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktur godne polecenia jest oświetlenie awaryjne, które spełnia normy PN-EN 1838 i PN-EN 50 172.
Wybranie odpowiedniego oświetlenia awaryjnego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby zadbać o profesjonalny montaż. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie odpowiedniego natężenia oświetlenia ewakuacyjnego. Specjalne lampy warto zamontować nie tylko w pobliżu drzwi wyjściowych, ale również w miejscach, gdzie umieszczony jest sprzęt bezpieczeństwa.
Gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie ewakuacyjne?
Profesjonalne oświetlenie ewakuacyjne bardzo często montowane jest na klatkach schodowych. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zadbać o to, aby każdy schodek był dobrze widoczny. Jak wspomniano powyżej oświetlenie awaryjne montuje się również w miejscach, w których znajdują się urządzenia przeciwpożarowe i przyciski alarmowe.
Ewakuacyjne oświetlenie powinno znaleźć się również przy każdej zmianie kierunku oraz poziomu drogi ewakuacyjnej. Dobrym pomysłem jest zamontowanie oświetlenia awaryjnego w pomieszczeniach i punktach pierwszej pomocy. Nie można zapominać również o porządnym oświetleniu wyjścia ewakuacyjnego i znaków bezpieczeństwa.
Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zadbać nie tylko o montaż, ale również o systematyczną kontrolę oświetlenia awaryjnego. Tylko sprawne i niezawodne oświetlenie znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa.