Kompaktowe komputery przemysłowe zdobywają coraz większą popularność, dlatego też warto bliżej im się przyjrzeć. Mowa tutaj oczywiście o w pełni zintegrowanych i niewielkich gabarytowo jednostkach, które przeznaczone są do aplikacji, w których niestety nie ma zbyt dużej ilości wolnego miejsca. Urządzenia tego typu coraz częściej wykorzystywane są także w aplikacjach mobilnych.
Czym wyróżniają się komputery kompaktowe
Nowoczesne komputery kompaktowe wyróżniają się przede wszystkich charakterystycznym sposobem chłodzenia. Większość przemysłowych komputerów kompaktowych, to niezawodne jednostki bezwentylatorowe, które zaprojektowane zostały w taki sposób, aby ciepło z procesora i pozostałych podzespołów odprowadzane było przez obudowę pełniącą funkcję radiatora. W dużej mierze to właśnie dzięki likwidacji wentylatorów, komputery kompaktowe cechują się bardzo cichą pracą.
Olbrzymią zaletą rezygnacji z wentylatorów jest także to, że kompaktowe komputery przemysłowe są praktycznie niewrażliwe na zapylenie, dlatego też mogą poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.
Nowoczesne komputery kompaktowe mogą pochwalić się także duża mocą obliczeniową. Godne uwagi są przede wszystkim kompaktowe rozwiązania, które oparte są na niezawodnych procesorach z rodziny Intel Core i5/i7.
Niezawodna obudowa
Jak wspomniano powyżej kompaktowe komputery przemysłowe, mogą pochwalić się charakterystyczną obudową. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się modele UNO, które przystosowane są do pracy w temperaturze od -20°C do nawet 75°C. Komputery kompaktowe tego typu mają wbudowaną pamięć RAM, którą można w każdej chwili rozszerzyć. W komputerach tych bez żadnego większego problemu można zamontować karty PCI i PCI-e.
Dość dużym zainteresowaniem cieszą się także komputery kompaktowe z serii ARK, które mogą pochwalić się bardzo szerokimi możliwościami jeżeli chodzi o konfigurację. Na rynku dostępne są modele z 4 portami LAN, 6 portami USB i COM. Największą zaletą komputerów kompaktowych z serii ARK jest jedynak wydajniejszy procesor.
Zarówno komputery UNO jak i ARK to bardzo energooszczędne jednostki, w których to pobór mocy rzadko kiedy przekracza 40W. Jest to w chwili obecnej najciekawsza alternatywa dla popularnych komputerów panelowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem